تبلیغات
ژنتیک و اصلاح نژاد - راز غول پیكرشدن گوجه فرنگی‌های بسیار كوچك كشف شد
 
ژنتیک و اصلاح نژاد
 
 


پژوهشگران می‌گویند راز رویش گوجه فرنگی‌های غول پیكر نه به خاطر كود یا شرایط عالی خاك بلكه به دلیل تغییرات ژنتیكی معدودی است كه به مرور زمان به رویش گوجه فرنگی‌هایی منجر شده است كه هزار برابر نیاكان وحشی خود رشد می‌كنند.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز از شیكاگو، اگر این تغییرات اتفاق نمی‌افتاد گوجه فرنگی از اندازه تمشك بزرگتر نمی‌شد و گوجه فرنگی‌های كوچكی كه آنها را درسته در سالاد می‌ریزند، در مقایسه با آنها گوجه فرنگی‌های بسیار درشتی به نظر می‌رسید.

 

استیون تانكسلی متخصص ژنتیك گیاهی از دانشگاه كورنل در ایتاكا نیویورك برای پی بردن به تغییرات ژنتیكی كه امكان تبدیل گوجه فرنگی وحشی به انواع امروزی را با وزن نیم كیلوگرم فراهم ساخت مطالعاتی انجام داده است.

 

انسانها حدود ‪۱۰هزار سال پیش بومی‌سازی این گیاه را آغاز كردند. آنها هیچ گونه دانش ژنتیك و پرورش گیاه نداشتند، اما این تغییرات ژنتیكی را در این گیاه ایجاد كردند.

 

اكنون این سوال مطرح است كه چگونه و چطور این اتفاق افتاد. تانكسلی توجه خود را بر روی تغییرات ژنتیكی كه منجر به افزایش تعداد بخشهای داخل گوجه فرنگی شد معطوف كرد. خاستگاه این گیاه قاره آمریكا است.

 

اگر یك گوجه فرنگی را باز كنید درون آن اتاقك مانندها و دیواره‌هایی می بینید. معمولا هر كدام ‪۱۰تا‪ ۲۰اتاقك دارند.

 

مشروح تحقیقات تانكسلی در مجله نیچر ژنتیك منتشر شده است.

 

یك گوجه فرنگی وحشی واقعی فقط دو تا چهار اتاقك دارد اما یك اتفاق گیاه را به سوی ایجاد اتاقكهای بیشتر هدایت كرد و طبیعی است كه هرچه تعداد این اتاقك‌ها بیشتر باشد ، میوه بزرگتر می‌شود. محققان ابتدا نقشه ‪۳۰ هزار ژن گوجه فرنگی را ترسیم كردند تا تفاوتهای میان گوجه فرنگی وحشی و امروزی را بیابند. آنها ‪۱۰ژن را مشخص كردند. سپس در بررسی بانك‌های مختلف ژن و به منظور مشاهده اینكه آیا این تغییرات ژنتیكی در سایر گیاهان نیز وجود دارد یا خیر در نهایت تعداد انگشت شماری ژن باقی ماند. با مقایسه توالی این ژنها محققان ژنی را به نام ‪fasرا یافتند كه دچار جهش بزرگی شده بود.

 

هیچ یك از گوجه فرنگی‌های وحشی این جهش را نداشتند. وقتی نسخه وحشی این ژن را از یك گیاه وحشی گرفتند و درون یك گوجه فرنگی جدید گذاشتند ، گوجه فرنگی شروع به تولید میوه‌های كوچك كرد.

 

این جهش پیامی را كه به گیاه می‌گوید اتاقك‌سازی را متوقف كن ضعیف می نماید.

 

در تحقیقات قبلی محققان تغییراتی را در ژن مشابهی یافتند كه دستور توقف تقسیم سلولی را به سلولها صادر می‌كند.

 

این ژن به میوه بسیار كوچك در حال رشد و نمو فرمان توقف رشد را صادر می كند. گوجه فرنگی با این تغییر می‌تواند به اندازه گوجه فرنگی‌های ریز شود هر دو تغییرات ژنتیكی علت تفاوتهای زیاد در اندازه گوجه فرنگی وحشی و امروزی را مشخص می‌كند. یك تغییر ژنتیكی كنترل ساختار و دیگری كنترل تقسیم سلولی را به عهده دارند.

 

آنچه كه شگفت آور است این است كه انسانها ی قدیم هیچ دانشی از ژنتیك نداشتند .

 

این محقق می‌گوید با كمك این دانش می‌توان در آینده بومی‌سازی گیاهان را دگرگون كرد .

 

نوع مطلب : اصلاح نباتات، 
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : جمعه 4 فروردین 1391 :: توسط : محمد احراری
درباره وبلاگ
محمد احراری
کارشناس ارشد مهندسی کشاورزی گرایش ژنتیک و اصلاح نژاد دام
در این وبلاگ علاوه بر موضوعات تخصصی رشته اینجانب، مسائل مربوط به شهر عزیزمان زابل نیز آورده شده است.

مدیر وبلاگ: محمد احراری
منوی اصلی
موضوعات
آرشیو مطالب
مطالب اخیر
نویسندگان
پیوندها
پیوندهای روزانه
نظرسنجی
نظرشماراجع به وبلاگ و مطالب آن چیست؟برچسبها
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
جستجو

كد ماوستعبیر خواب آنلاین

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت