تبلیغات
ژنتیک و اصلاح نژاد - پاتوفیزیولوژی نارسایی قلبی در جوجه های گوشتی
 
ژنتیک و اصلاح نژاد
 
 


در مقایسه با دیگر جوجه ها ، جوجه های گوشتی به نارسایی قلبی بیشتر حساس هستند . سندرم آسیت و سندرم مرگ ناگهانی ، معمولترین نارسایی قلبی در گله های گوشتی در شرایط مدرن هستند . داده های الکتروکاردیوگرافیک و نتایج حاصل از کالبد شکافی مشخص می کند که جوجه های گوشتی سریع الرشد شواهد بالینی بیشتری از بیماری های قلبی را نشان می دهند و این مسئله ممکن است برای نارسایی قلبی حاد و مزمن یک تهدید باشد.

نارسایی قلبی حاد :

دلیل از بین رفتن بسیاری از جوجه های گوشتی می شود . معمولا جوجه هایی که ظاهرا در شرایط مناسب هستند بدون هیچ نشانه ای ناگهان می میرند . پرندگانی که مغلوب سندرم مرگ ناگهانی می شوند معمولا سابقه ای از نارسایی ریتم قلبی را دارند . همچنین جوجه ها آریتمی شدید بطنی را نشان می دهند و مستعد سندرم مرگ ناگهانی می شوند . ایتولوژی SDS مربوط  به آریتمی های بطنی و لرزش های بطنی است . همچنین تداخلات ریتم قلبی در بین جوجه های در حال رشد شایع است . شیوع آریتمی ها تا 27 درصد می رسد . تحقیقات نشان داده است که شیوع آریتمی ها در جوجه های کند رشد نژاد لگهورن به زیر 1 در صد می رسد.
آریتمی ها در جوجه ها در 7 روزگی اتفاق می افتد و شیوع این مسئله با افزایش سن هم افزایش می یابد . مشخصترین تداخلات ریتمی ، آریتمی های  بطنی است . انقباضات نابالغ بطنی  در پرندگان به عدم تعادل الکترولیت ها ارتباط دارد.
این عوامل عبارتند از : هیپوکولمیا ، هیپومگنمیا ، کمبود ویتامینB1 و ویتامین E
این آرتمی های بطنی  ممکن  است  به دلیل فاکتور هایی مانند استرس ،  بیماری کرونری آرتری ،  تحلیل عضله قلب ، هایپوکلسمیا ، هایپرکاپنیا باشد . در بعضی مواقع وقوع آرتیمی و SDS مربوط به زخم ها در پریکاردیوم و میوکاردیوم است . شرایط استرس زا ممکن است باعث ایجاد آرتمی های پیچیده در جوجه های حساس شود و به سرعت مرگ ناگهانی رخ دهد.

نارسایی قلبی مزمن :

در علائم ملایم هایپوکلسمیا نشان اولیه و مهمی از ناکارآمدی پمپ قلب است . در جوجه های گوشتی شروع نارسایی قلبی مزمن منجر به تجمع سیالات در حفره های بدن با بیرون ریزی پریکاردیال می شود.

سندرم آسیت :

اکسیژن رسانی ناکافی برای متابولیسم منجر به تحریک برون ده قلب می شود که منجر به افزایش فشار در شریان های ریوی می شود  در نتیجه  فشار زیادی روی دیواره  عضله  بطن راست وارد می شود . سلول های عضلانی با افزودن سارکومرهای موازی پاسخ می دهند و  منجر به ضخیم شدن دیواره بطن راست ، اتساع بطن و  آسیت می شود . همچنین وجود زخم در آبشامه جوجه های در حال رشد سزیع دیده می شود که به وسیله زیاد شدن peicardial affusion  تجمع مایع در پریکارد قلب به وجود می آید .
آزمایشات میکروسکوپ الکترونی قلب های  مریض مشخص میکند که ساختار ماتریکس فراساختاری کاردیک و سارکومر به طور شدیدی مختل می شود .
وسیع ترین تغییرات در ماتریکس های فرا سلولی در میوکاردیوم  پرنده های مبتلا به آسیت مشاهده  شده  است .  تخریب پروتئین های مسئول انقباضات عضلات قلب در پرندگان مبتلا به آسیت ممکن است بیانگر عمل ضعیف بطن چپ باشد که از لحاظ کلینیکی به وسیله حرکات ناهنجار دیواره بطن مشخص می شود که باعث کاهش کارایی قلب می شود . در مطالعات و آزمایشات الکتروکاردیو گرافیک به وضوح  اثبات می کند که خیلی از جوجه های در حال رشد سریع  از بین رفتن عمل بطن چپ را به سرعت نشان می دهند که این مسئله از طریق مشاهده حرکت دیواره بطنی مشخص می شود .
بدون شک تکامل آسیت مربوط  به فشار خون بالای ریوی است  و یافته ها تاکید می کند که  فشار خون بالای ریوی فاکتور ایتولوژیکال مهمی در بیماری زایی نارسایی بطن راست است . همچنین هیستو پتولوژیکالی بافت ریه مشخص کرد که ریه های جوجه های گوشتی سری الرشد پرخون بود.

نوع مطلب : صنعت مرغداری، 
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 17 اسفند 1389 :: توسط : محسن عابدی
درباره وبلاگ
محمد احراری
کارشناس ارشد مهندسی کشاورزی گرایش ژنتیک و اصلاح نژاد دام
در این وبلاگ علاوه بر موضوعات تخصصی رشته اینجانب، مسائل مربوط به شهر عزیزمان زابل نیز آورده شده است.

مدیر وبلاگ: محمد احراری
منوی اصلی
موضوعات
آرشیو مطالب
مطالب اخیر
نویسندگان
پیوندها
پیوندهای روزانه
نظرسنجی
نظرشماراجع به وبلاگ و مطالب آن چیست؟برچسبها
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
جستجو

كد ماوستعبیر خواب آنلاین

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت