تبلیغات
ژنتیک و اصلاح نژاد - شناخت آغوز و خواص آن
 
ژنتیک و اصلاح نژاد
 
 


آغوز یك ماده حیات بخش است،مواد غذایی تولید شده از پستانداران مادركه تامین خوراك وحمایت از سیستم ایمنی موجودتازه متولد شده را بر عهده داردو محتوی پروتئین های لاكتوفرین،موادمعدنی ،ویتامین ها ،آنزیم ها و فاكتورهای مهم رشد می باشد

درمجموع سیستم ایمنی را ارتقاء می بخشد .این مواد مغذی همچنین تحریك كننده رشد سلول و تجدید قوا وارتقاء سلامتی حیوان نیز می باشد.
در دوره زندگی،تولید فاكتورهای رشد و ایمنی كه در مبارزه با بیماری والتهاب وارد شده بافت ها به ما كمك می كند كاهش می یابد.آغوز منبع غذایی با لقوه در میان مواد غذایی حیاتی است .
كلستروم یا آغوز مجموعه ای از مكمل های بدست آمده از گاو می باشد .گاو یك اهداء كننده مشترك آغوز بین پستا نداران می باشد كه برای بیشتر آن ها قابل استفاده می باشد.
فا كتورهای رشد وایمنی در آغوزگاو همانند ساختار های مولكولی در آغوز انسان است.
گاو هیچ گونه از فاكتورهای رشد وحمایت كننده ایمنی را مانند انسان از جفت دریافت نمیكند و همه آن ها را باید از آغوز دریافت كند گاوهای شیری می توانند شش گالن و حتی بیشتر آغوز تولید نمایندواین بدان معناست كه نیاز گوساله های تازه متولد شده زیاد است . آغوز به طور متوازن جمع آوری و در فرآیندهای دقیق برای تولید مكمل پودر می شود.


منافع مكمل آغوز:

نزدیك شدن آلودگی و بیماریهای تضعیف كننده مقدم یا همراه كاهش فاكتورهای سیستم ایمنی است .آغوز دارای فاكتورهای قوی است كه عملكرد سیستم ایمنی را به شكل مناسب بر می گرداند و به ارتقاء فعالیت و توازن در فعالیت بیش از اندازه ی آن كمك می كند .
درمبارزه با ویروسها، باكتریها ،آلرژنها ،سمها و مخمرها به بدن كمك می كند آغوز همچنین فلور میكروبی روده را متوازن و از هضم مناسب حمایت می كند .


نقش آغوز در برابر فاكتورهای مخالف رشد:


آغوز قابلیت استفاده از چربی را افزایش می دهد. سوختن چربی سوخت مناسبی برای بافت ماهیچه ای فراهم می كند و در ایجاد و حفظ انعطاف ماهیچه ها كمك می كند . آغوز توانایی بالقوه ای در حمایت از رشد سلول طبیعی و بازسازی بافت دارد .ممكن است به سلامتی بعد از سوختگی ،بریدگی و خراشیدگی شتاب دهد و جلوی آلودگی را بگیرد.به سلامتی رشد استخوان ،بافتهای همبند ،پوست ،ماهیچه و بافت عصبی و به بازسازی RNA DNA و كمك می كند و همچنین قند خون ،گلوكز و سطوح شیمیایی مغز(سروتنین و دوپامین ) را متوازن میكند.
بهترین شكل مصرف آغوز كپسول و پودر است ،برای تقویت ایمنی كپسولها مسیرهای هضم را مهیا می كند . طریقه مصرف دو تا چهار كپسول، دوبار در روز در یك لیوان پر آب در حالیكه معده خالیست می باشد . مصرف آغوز در ناشتا و میان روز بهترین نتیجه را دارد .
مصرف پودر آغوز همچنین ممكن است برای بدن سازان و سایر كسانیكه احتیاج به مصرف زیاد آن دارند مفید و مورد نیاز باشد .بیشتر ورزشكاران بدنساز آغوز را در مقدار 20-5 گرم و یا بیشتر در روز مصرف می كنند(برای افزایش حجم بدن وارتقاء رشد ماهیچه آغوز بهتر است 45-30 دقیقه قبل از كار مصرف شود ).
پودر می تواند با آب مخلوط شود و یا در نوشابه مثل آب پرتقال و مواد غذایی نظیر ماست مخلوط شود . آغوز می تواند به صورت موضعی با مخلوط كردن آب استریل نمك دار مصرف شود و یك تاَ ثیر موضعی در كمك به شفای سوختگی ،بریدگی و خراشیدگی و جراحت دهانی داشته باشد.


حیوانات دست آموز:

سگها ، گربه ها و اسبها نیز ممکن است بهبود سلامتی ناشی از آغوز را نشان دهند. به ویژه حیوانات مسن در این مورد عملكرد بهتری دارند.سعی کنید كلستروم را به صورت پودر در غذای حیوانات دست آموز بریزیدكه معمولاَ یک سوم قاشق چایخوری به ازای هر 25 پوند از وزن بدن توصیه می شود. حتماَ باید در آب شرب پاک تهیه شود و همچنین باید طعم و مزه دلخواه داشته باشد. درگله های گاو اصول علمی رژیمی برای افزایش کیفیت آغوز طراحی می شود .
بر خلاف بیشتر آغوزهایی که از گله های منطقه sub-tropical climate (مثل نیوزیلند) تولید می شود آغوز گاوهای پرورش یافته در زمستانهای بلند و خشن باید پر محتوا و قوی و غنی از ایمنو گلوبولینها و فاکتورهای رشد برای زنده نگهداشتن گوساله ها یشان باشد.
علاوه بر این اغوز گاوهایی که در مراتع تغذیه می کنند ممکن است محتوی مواد غذایی غنی نباشندکه در آغوز گاوهایی که به طور علمی با رژیم خاص و غنی تغذیه شده اند وجود داشته باشد. بیشتر چراگاهها خالی از مواد غذایی ضروری و مواد معدنی هستند.آغوز فقط از گاوهای شیری که سالمند و با رژیمی تغذیه شده اند که غنی از عناصر غذایی ضروری نیست به انهایی که با تکیه بر تغذیه از مرتع تغذیه می شوند ،تولید می شود چرا که به غذای انسان منتقل می شود.
آغوز در 12 ساعت اولیه پس از زایمان بدست می آید . در بیش از 12 ساعت بسیاری از فاکتورهای رشد کاهش می یابد.آغوز به فرم پودر پاک یا کپسول گیاهی پاک آماده می شود که حاوی رطوبت پائینی بوده و امکان استفاده از تولید تازه را ممکن می سازد . آغوز بدون زیان و مکمل غذایی موثری است . در کنار تاَثیراتش چیز خلافی مغایر با اشارات قبلی شناخته نشده است.

نوع مطلب : صنعت گاوداری، 
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 17 اسفند 1389 :: توسط : محسن عابدی
درباره وبلاگ
محمد احراری
کارشناس ارشد مهندسی کشاورزی گرایش ژنتیک و اصلاح نژاد دام
در این وبلاگ علاوه بر موضوعات تخصصی رشته اینجانب، مسائل مربوط به شهر عزیزمان زابل نیز آورده شده است.

مدیر وبلاگ: محمد احراری
منوی اصلی
موضوعات
آرشیو مطالب
مطالب اخیر
نویسندگان
پیوندها
پیوندهای روزانه
نظرسنجی
نظرشماراجع به وبلاگ و مطالب آن چیست؟برچسبها
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
جستجو

كد ماوستعبیر خواب آنلاین

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت